Tuesday, 13 December 2016

Femininity challenge - Day 4

Once our life got back to normal (here define what is normal:)), together with my husband, we have promised each other that no matter what the weather is outside, we are going to celebrate every moment off that we have. Spend the afternoons in the parks, go for a millionth time to the Christmas market:), check the newest movies in the cinema, go bowling or at least once a month go for a date to check the new restaurants in Berlin, which seems to pop out every weekend on every corner. Our 'to do' list is still very long but what fun it is to discover it all.

To say the truth, it doesn't matter what it is and if it is only limited to the walls of your own home - a tea and a good book, a bath in aromatic bubbles with a glass of wine or just buried in blankets in front of your favourite series.  As long as you have a feeling that you are doing something special for yourself and that you are taking this time out, a little break from all responsibilities, house work and all the things 'we must do'.

Someone once told me that I smile and laugh too much and life is not all that easy. Sure, I am not saying it is always pink and fluffy, but  I have learned - wait, correction, still learning -  that worrying all the time about what other people think and say about me, takes so much more energy than just living my life the way I want it. Just like everyone else:).

And the reason I am writing all of this? Christmas is just around the corner, stress and the never ending search for gifts are floating in the air. It is so easy to lose your head yet again despite the promises you made yourself year after year that this time around will be different. Remember, this is the time for family, sweaters with reindeers,  love, peace and calmness - also with yourself. The feelings which are worth to carry with you for the whole year and not only at the end of December:).

And the fact that I am wandering in the park in my high heels and pencil skirt shouldn't surprise anyone anymore:). I love it:)


Odkąd nasze życie wróciło do normalnego stanu (tutaj możesz określić co jest dla Ciebie normalne:)), wraz z mężem postanowiliśmy, że niezależnie od warunków pogodowych, będziemy delektować się każdą wolną chwilą. Popołudniowe spacery po parku, po raz milionowy przejście się po świątecznym jarmarku:), wybranie się do kina na najnowszy film, mała rywalizacja na kręglach bądź nasze randki w nowych restauracjach, które pojawiają się w Berlinie co weekend, na każdym rogu. Nasza lista "To Do" jest jeszcze długa, ale ileż to zabawy.

Ale prawdę mówiąc, nieważne co to jest tak właściwie ani czy mieści się w cieple Twoich czterech ścian - herbata i dobra książka, kapiel w aromatycznej pianie z lamką wina czy też zakopana po nos w ciepłym kocu przed ulubionym serialem. Najważniejsze, by przysporzało Ci radości i uczucia wyjątkowości, bo przecież robisz coś dla siebie. Mała przerwa od domowych obowiązków, uciążliwych myśli o pracy i całej te masy rzeczy, które jeszcze musisz zrobić.

Ktoś mi kiedyś powiedział, że uśmiecham się o wiele za dużo, bo przecież życie nie jest takie łatwe. Owszem, nie mówię, że jest zawsze różowo i puchato, ale nauczyłam sie - poprawka, nadal się uczę - że martwienie się o to co ktoś o mnie myśli bądź mówi, jest o wiele bardziej męczące i pochłaniające o wiele więcej energii aniżeli po prostu życie własnym życiem. Tak jak wszyscy inni:).

Dlaczego piszę o tym wszystkim? Bo Święta są tuż za rogiem, a stres i panika w związku z odwiecznym pytaniem: Jaki prezent kupić?  unoszą się już w powietrzu. Tak łatwo znów stracić głowę pomimo faktu, że obiecywałaś sobie każdego roku, że tym razem będzie inaczej. Pamiętaj, że ma być to czas najbliższych, odpoczynku, swetrów z reniferem :), miłości i spokoju - również z samą sobą. Uczucia, które warto z sobą nosić nie tylko pod koniec Grudnia:).

A fakt, że paraduję po parku w obcasach i spódniczce nikogo nie powinien już dziwić. Uwielbiam to:).
1 comment:

  1. Przepiękny jest ten różowy sweterek ! Idealny na mroźne dni. Tego białego płaszczyka też pozazdrościć :)

    ReplyDelete