Wednesday, 4 January 2017

How to live an interesting life?I am sometimes wondering what makes our life interesting, memorable and breath taking.

I am observing millions of photos on Instagram, Facebook and magazines where everyone and everything seems so perfect. Perfect house decorations, perfect outfits, perfect smiles. There are moments where I am even feeling a bit of jealousy, wondering why my kitchen is not always so clean, my skin not spotless and my morning coffee not so beautifully served ...  But after a few pages like that, I cannot shake off the feeling that I have seen it all already. A thousand times. Like there is a ready template for a little, happy and perfect life, which you should just apply to yours.

But is it the solution? Does it answer the question of how to live a life to the fullest? I don't know, but I went down a memory lane and would love to share my observations and experiences so far with you, which I would not change in a million years:)

Zastanawiam się czasami co definiuje nasze życie jako interesujące, rozpędzone, niepowtarzalne.

Obserwuję miliony zdjęć na Instagramie, Facebooku czy po prostu w czaopismach, gdzie wszystko  I wszyscy wydają się być po prostu perfekcyjni. Perfekcyjnie udekorowane domy, perfekcyjne stylizacje, perfekcyjne uśmiechy. Mam nawet chwile, gdzie troszkę zazdroszczę i zastanawiam się dlaczego moja kuchnia nie jest zawsze taka czysta, moja skóra na twarzy daleko ma się do idealnej, a poranna kawa na pewno nie jest podana tak wytwornie... Ale po kilku takich stronach, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że gdzieś to już widziałam. Tysiące razy. Tak jakby był stworzony szablon na nasze małe, perfekcyjne, szczęśliwe życie według Internetu.

Czy jest więc ono rozwiązaniem? Czy odpwiada to na pytanie jak żyć, by wycisnąć z życia jak najwięcej? Nie wiem, nie umiem na to odpowiedzieć, ale z przyjemnością wróciłam pamięcią do wszystkich moich zwariowanych momentów w życiu, którymi chciałabym się z wami podzielić. Wierzę, że są to obserwacje i doświadczenie, które mogą choć w niewielkim stopniu odpowiedzieć na powyższe pytania:).

1.  My life is made out of little moments / Moje życie składa się z maleńkich momentów

I strongly believe that if a person cannot enjoy little things, even the big ones will not make him/her happy. It became an echo in my head and whatever I am doing, I am trying to make it special. If it's the way I pour my tea, doing my nails or making myself cosy at home - I am all for special effects.

Głęboko wierzę, że jeżeli osoba nie potrafi cieszyć się z maleńkich rzeczy, to nie będzie potrafiła dostrzeć i wielkich. To zdanie jak echo brzmi w mojej głowie podczas jakichkolwiek czynności. Nieważne, czy jest to przygotowywanie herbaty, malowanie paznokci czy stwarzanie przytulnej atmosfery w domu - ma być wyjątkowo.

2. Learn a language - even a few sentences / Naucz się języka obcego - nawet jeżeli jest to tylko kilka zdań.

If I would knew back then - in high school - that English would become my ticket to the best experiences in my life, I would definitely be more focussed on the lessons:). Starting with a few words a day, building simple sentences, listening to English songs or watching a movie without subtitles.

When we moved to Germany, I was determined to learn the language, so I subscribed myself to the 'Deutsche Academy' where lessons were daily. Three hours a day for several months in small groups of maximum 10 students. It was the toughest but also the best time in Berlin. I learned to know amazing people, heard their stories and made friends up till today. On top that, yes, I learned the language:)

Jeżeli już w szkole średniej wiedziałabym jak bardzo język angielski będzie moim biletem do najlepszych doświadczeń w moich życiu, na pewno bardziej bym się przykładała:). Zacznij od kilku słówek co dzień, spróbuj budować proste zdania, słuchaj angielskich piosenek czy fillmu bez lektora.

Kiedy dwa lata temu przeprowadziliśmy się do Berlina, byłam zdeterminowana, by nauczyć się języka niemieckiego. Zapisałam się więc do Niemieckiej Szkoły Językowej, gdzie zajęcia były prowadzone codziennie po 3 godziny w małych grupkach. Był to zarówno cieżki, ale niezwykle fascynujący czas. Poznałam fantastycznych ludzi, ich historie i zawiązaliśmy przyjaźnie do dziś. Tak, języka też się nauczyłam:)3. Study or work abroad or do something equally stupid:) / Studiuj, pracuj za granicą, albo zrób coś równie szalonego:)

My mum calls me 'Scratchy Feet', because I always wanted to travel, go abroad, meet people, experience this other life. I don't even know how I finished my study, because I took every opportunity to travel. I begged my professors to allow me to organize an individual system of learning so I could study and be abroad at the same time:). I started with a few months in Rotterdam within an  Erasmus Exchange Program, but it was my work for Neckermann - travel agency - as entertainer what stole my heart.

Moja mama nazywa mnie Swędzącymi Stopami, jako, że zawsze szukałam wszelkich możliwości na zagraniczne doświadczenia i wybycie z domu. Do dziś nie wiem jak skończyłam studia z 5 na dyplomie, bo zawsze błagałam profesorów o indywidulany system nauczania, bym mogła i studiować pracować bądź odbywać staże zagraniczne. Zaczęłam of praktyki w biurze dla studentów na uniwersytecie w Rotterdamie w ramach wymiany Erasmus. Ale to praca jako animator dla biura podróży Neckermann skradło moje serce:).4. Write a diary / Spróbuj zapisywania myśli w pamiętniku

I started to write mine when I was 10 and I still carry on. I want to remember all my adventures even in 50 years :)

Swój zaczęłam w wieku 10 lat i piszę do dziś. Chcę pamiętać za 50 lat moje wszystkie przygody:).

5. Travel - doesn't matter how far/ Podróżuj - nieważne jak daleko

I cannot express strongly enough how travelling influenced the person I am today. All these people you meet on your way, their crazy stories, where they come from, where they go to, how they see the world, how they were raised...

It doesn't matter where you travel, if you sleep in a hotel or in a tent on a beach. What matters are all the things you will see on the way.

When we travel, we barely stay in the hotel, but rather rent an apartment from private owners with a kitchen, a garden and a lot of place for the whole family on Casamundo.

Nawet nie mogę znaleźć odpowiednich słów, by opisać co dają podróże i jak wpłynęły na osobę, którą jestem dzisiaj. Te wszystkie osoby, które poznajesz na swojej drodze, ich historie, skąd pochodzą, dokąd idą, ich światopoglądy, kulturę...

Nie jest istotne czy będą to plaże Meksyku czy małe miasteczko oddalone of Ciebie o 10 km. Nieważne czy będziesz spała w 5 gwiazdkowym hotelu czy też w namiocie, ważne jest co zobaczysz po drodze.

Kiedy podrózuję z większą grupką przyjaciół czy rodziny, wybieramy apartamenty od prywatnych właścicieli. Koszta są niewielkie, ale lokalizacje wspaniałe  z basenami, ogrodami i kuchnią. Sprawdź Casamundo.
6. Have a distance to yourself / Miej do siebie dystans

I am definitely not a girl who is worrying about her make up or not perfectly styled hair. I can laugh at myself, do crazy things, jump to the pool fully clothed, still working though on not being so worried what people think of me or say about me. But I like to think that I am just in progress.

Definitely my favourite position for pictures:)

Nie jestem dziewczyną, która przesadnie dba o makijaż, bądź nie wyjdzie z domu bez misternie ułożonej fryzury Za to potrafię się z siebie śmiać, robię masę głupich rzeczy, wskoczę do basenu w odzieży. Owszem, uwielbiam sukienki, buty na obcasach, ale w głowiek mam kolorowo:). Nad czym jeszcze jednak pracuję to nie przejmować się tym co inni myślą bądź mówią o mnie. Ale to jeszcze w budowie:).

Heh, najwidoczniej, to moja ulubiona poza:)
And what are your recipes for a wonderful life? 

A jakie są Wasze sposoby na wspaniałe życie?

6 comments:

 1. Piękno tkwi w szczegółach, tak naprawdę to z nich składa się nasze życie, one nas kształtują i to właśnie w nich powinniśmy poszukiwać radości życia. :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. lapanie chwili jak motyli:) ciesze sie, ze nie tylko ja tak mysle:) buziaki

   Delete
 2. Moim sposobem na wspaniałe życie jest właśnie jak wspomniałaś cieszenie się z małych rzeczy, pozytywne nastawienie .. To już połowa sukcesu :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Dokladnie! Tylko czesto ludzie o tym zapominaja:)

   Delete
 3. muszę się zmotywować i uczyć angielskiego :/ jakoś ciężko mi to idzie :P ale wszystko jest do nadrobienia :D przynajmniej mam taką nadzieję :D mój sposób na wspaniałe życie to uśmiech :P czasami śmieje się do lustra :D hahah

  ReplyDelete
  Replies
  1. Moj maz zawsze mi to powtarza, ze powinnam sie smiac sama do siebie, przed lustrem:) A jezeli chodzi o jezyk, to na pewno nadrobisz! Ja polecam male fiszki na poczatek, zeby zdobyc zasob slowek. Zawsze, codziennie zabieram ze soba 10-20 nowych I czytam je czw metro czy w przerwie w pracy. Zawsze cos zostaje. Pozdrawiam I buuuziaki sle

   Delete