Monday, 21 November 2016

The French woman. Does she really exist?Francuska kobieta. Klasyczna. Elegancka. Szykowna. Któż nie słyszał o francuskim stylu. Stylu, który przez lata jest naśladowany i wykorzystywany we własnych stylizacjach przez dziesiątki kobiet.

Ale co jeżeli francuski styl i francuskie kobiety to tylko mit, a one same są tak samo w rozsypce stojąc przed szafą pełną rzeczy jak i my? Co, jeżeli styl, który tak zachwalamy, nie istnieje? Czy być może Francuskie kobiety używają elegancji, by niewyróżniając się, zniknąć w tłumie? Jakkolwiek, styl Francuzek musi mieć to coś, skoro jest znany na całym świecie, a książki i artykuły pisane, by odpowiedzieć na pytanie: Jak one to robią?

Uważam, że sprowadza się to do 5 podstawowych kroków i zasad. Zasad, które z łatwością możemy zastosować w naszej codzienności.

Elegancja to odmowa.

Francuska kobieta jest noszalancka i stosuje to w każdej dziedzinie swojego życia, również modzie. We Francji uznawane jest podejście o niewyróżnianiu się poprzez szaloną fryzurę, mocne kolory czy zbyt mocno obnażone ciało. Francuzka kultywuje natomiast niewymuszony wizerunek, porządne materiały i stonowane kolory.

Nie dla mało schlebiających fasonów.

Francuzki,  jak każda kobieta, posiadają kompleksy i niedoskonałe figury. Ale w przeciwieństwie do większości z nas, nie starają się ich maskować czy ukrywać. Za to eksponują je w interesujący sposób. Jeżeli żadne spodnie nie schlebiają ich sylwetkom, wybierają po prostu spódniczki.

Nie dla trendów.

Trendy i nowości w modzie są interesujące, ale tylko w magazynach czytanych mimochodem podczas weekendu. I tylko tyle. Dla Francuzek, trendy nie są wyznacznikiem, a daną rzecz kupują tylko, jeżeli są absolutnie pewne, że będzie pasował do reszty ich garderoby i jest na tyle ponadczasowy, że przetrwa nie jeden sezon.

Nie dla dresów.

Amen. Francuzki wybierają dresy, tylko i wyłącznie w drodze na siłownie, na siłowni, bądź w drodze powrotnej. I owszem, one również chcą czuć się wygodnie, ale robią to w jeansach i trenczach:).

Tak dla klasyki.

Francuzki bardzo celebruja moment zakupienia pierwszych zegarków, skórzanych torebek, czy ponadczasowego płaszcza, ponieważ bardzo prawdopodobne, że będą w ich posiadaniu na zawsze. Jeżeli już decydują się na określony model jeansów, skórzanego obuwia, bawełnianego T- shirtu czy czerwonej pomadki ( a są dopasowane wręcz idealnie), kupują więcej niż jedną parę. Po co tracić czas, nerwy i pieniądze na nowe poszukiwania, jeżeli coś jest dobre i sprawdzone?

Nie musimy zgadzać się ze wszystkim i nie wszystko wszystkim będzie się sprawdzało. Ja dorzuciłabym jeszcze dozę koloru i uśmiechu.
The French woman. Classy. Elegant. Chic. Who hasn't heard about the style of the French woman? The style which many women are trying to follow and apply in their own outfits.


But what if the French woman is a just myth? And she is as much a mess as we are? What if the style, we are so praising, is just an easy way out? What if the French women are all the same, trying to disappear on the streets using the cover of elegant but quiet style. Either way, there has to be something about them - in otherwise they would not be so known to the whole world and books and articles wouldn't be written to find out how do they do this?


I believe it comes down to 5 simple rules. The rules we might take as an advise and apply them to our own wardrobe.


Elegance is a refusal.

The French woman is nonchalant and will apply it in every aspect of her life - also in style. In France, you should not suppose to stand out because of your crazy hair cut, too many colours or too much body exposure. The French woman on the other hand will cultivate the effortless look, great materials and subdued colours.

She says no to what doesn't flatter her.


She is as much aware of her own body imperfections as we are. But she is not trying to ignore or hide them. She is making something interesting of them. And clothes are there to help. If trousers are not flattering her body, she simply will be wearing skirts.


She says no to trends.


Trends are fun and interesting to read about in the fashion magazines and books in the weekends. But that is it. The French woman will only buy the item if she is absolutely sure it would fit the rest of her wardrobe and can be used for longer than just one season.


She says no to sweatpants.


Amen to it. The French woman wears sweatpants only when she is actually working out. And of course, she is interested in being comfortable as much as we are, she just does it in jeans, pearls and trench:).


She says yes to the classics.


The important moments of buying her first watch, leather bag or timeless coat are so cherished because it can be that she will be wearing them forever. If she likes certain pair of jeans or boots or T-shirts  or lipstick (and they definitely fit her) she is not afraid to buy a few of them. Yes - the same ones.  Why to search any further if those fit me perfectly?


We don't have to agree with everything and not everything will fit everyone. I would add some note of colours and smile:). 

No comments:

Post a Comment